آشنایی با خانه هوشمند

خانه هوشمند (Intelligent House یا Smart Home) خانه ای است که با استفاده از دستگاه BEMS کنترل تمام تجهیزات الکتریکی را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین این خانه مجهز به سیستم های ایمنی و امنیتی مانند اعلام سرقت، حریق، نشت گاز و زلزله می باشد. به طور خلاصه خانه هوشمند یک خانه تمام کنترلی است مجهز به سیستم های
ایمنی و امنیتی توسط یک دستگاه. باید دقت داشت که در یک خانه مدرن هوشمند همه توانمندی های تکنولوژی در جهت کاهش خطر برق، افزایش ایمنی در برابر سرقت و نفوذ افراد غیر مجاز به خانه و امنیت در برابر حوادثی مانند آتش سوزی و… را به کار گرفته است. دریک جمله درجهت افزایش ایمنی، امنیت وآسایش انسان طراحی شده است. سیستمی که یک خانه معمولی را تبدیل به خانه هوشمند می کند BEMS یا سیستم جامع مدیریت انرژی ساختمان نام دارد.

خانه های هوشمند امروزه به عنوان یکی از بخش های مهم سیستم های مدیریت جامع ساختمان یا همان BMS مورد توجه هستند. خانه های هوشمند با هدف ایجاد آسایش وامنیت برای کاربران به سرعت در حال توسعه می باشند. امروزه تکنیک های مختلفی برای اتوماسیون ساختمان های بزرگ به وجود دارد. از قبیل کنترل نور، کنترل دما، کنترل درها و پنجره ها و پرده ها و یا سیستمهای امنیتی و مداربسته و … علاوه بر این در هوشمندسازی ساختمان، کاربردهای دیگری نیز از قبیل کنترل Multimedia، آبیاری گیاهان و غذا دادن به حیوانات خانگی نیز قابل تعریف است.
سیستم های هوشمند علاوه بر ایجاد آسایش و امنیت مضاعف در خانه به بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی درزمان و هزینه های نگهداری ساختمان نیز کمک شایانی می نماید.

ضمنا ً این سیستمها علاوه بر مخاطبین معمول خود می توانند به بهبود کیفیت زندگی معلولین و سالمندان نیز کمک نمایند.

کاربردهای هوشمندسازی ساختمان

بسته های موجود در خانه های هوشمند می توانند موارد زیر را تحت کنترل قرار دهند:
1- کنترل دما
2- کنترل روشنایی
3- کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها)
4- سیستم های صوتی و تصویری
5- سیستم های اعالم حریق
6- سیستمهای حفاظتی وامنیتی
7- آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات

شایان ذکر است که به غیر از موارد مذکور کلیه تجهیزاتی که به نحوی با برق کار کرده و یا قابلیت تبدیل به سیستم برقی در آنها وجود دارد در این مجموعه قرار خواهد گرفت.

پروتکل های موجود در هوشمندسازی

تکنولوژی های متفاوتی جهت اجرای سیستم های مذکور در خانه ها موجود است که در ذیل به برخی از آنها اشاره گردیده:

  1. X10
  1. Z-Wave
  2. EIB
  3. KNX
  4. C-Bus

مجموعه خانه هوشمند رادوین در زمینه فروش و نصب و راه اندازی دستگاه های الکترونیکی حفاظتی اکنون با همکاری کمپانی های بزرگ و معتبر اشنایدر، ABB، زنیو، آستروم، اینترا، اورویبو و با یاری مهندسین و متخصصین با تجربه هوشمندسازی ویلاهای مسکونی و آپارتمان های مدرن را آغاز نموده و افتخار دارد که جزء اولین شرکت های ارائه کننده سیستم های هوشمندسازی ساختمان در استان مازندران، این مدرنترین تکنولوژی زمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید